Jak udržet čistou vodu v plastovém jezírku

Vybrali jste jezírko, zabudovali, osázeli rostlinami, možná jste vysadili rybky. A teď už se chcete jenom kochat. Ale ouha. Voda se vám zakaluje a pohled na jezírko není takový, jaký jste si ho představovali. Místo čisté vody, krásných vodních rostlin a případně rybek, vidíte „žabinec“. Ptáte se, co je špatně? Co vašemu jezírku k průzračné vodě chybí nebo přebývá?

Co ovlivňuje kvalitu vody v zahradním jezírku?

Jako první, byste měli vědět, co může za to, že voda v jezírku zezelená. Jaké faktory mají vliv na čistotu vody?

  1. Velikost jezírka – kvalita vody závisí hlavně na množství vody (objemu jezírka) a na hloubce. Platí, že čím větší hloubka, tím méně se teplota vody mění. Čím větší objem v litrech, tím lepší je udržitelnost vodního mikrosystému. Velká jezírka mají mnohem lepší schopnost samočistění.
  2. Vodní rostliny v jezírkučím více je jezírko osázené rostlinami, tím lépe. Měly by tvořit alespoň 1/3 plochy jezírka. Rostliny tvoří kyslík a zpracovávají živiny, které by jinak byly potravou pro nežádoucí řasy. Pokud nebudou mít řasy dostatek živin, nebudou se rozrůstat.
  3. Množství ryb – v malých plastových jezírkách je třeba věnovat pozornost počtu ryb. V plastovém jezírku s objemem 1000 l by měly plout ryby, které mají v součtu délku 20 cm. Pokud jsou přemnožené, vytvářejí odpad, který se mění na bahno, které se usazuje na dně jezírka. A vytváří se živná půda pro tvorbu řas. S rybami souvisí i jejich krmení. Pokud ryby dostávají moc, nesežrané krmení se rozkládá ve vodě a kazí ji.
  4. Organický odpad – listy, pyl, větvičky, prach. Musí se z vody odstraňovat. Pokud ve vodě hnijí a rozkládají se, voda se pak kalí.
  5. Množství slunečního svitu – na jezírko by mělo ideálně svítit slunce asi 5 hodin denně. Více není potřeba. Naopak, čím více, tím hůře. Voda se ohřívá, řasy rostou.
  6. Doplňování vody – v teplých letních měsících se voda odpařuje a je třeba ji doplňovat. Voda z řádu nebo ze studně bývá tvrdá a podporuje růst řas. Nejlepší doplňení je měkkou, dešťovou vodou.

voda v plastovém jezírku

Jak dopomoci k čisté vodě v jezírku

  1. Pořiďte si filtraci – ta vám vodu mechanicky čistí. Pro plastová jezírka je vhodná tlaková filtrace.
  2. Pořiďte si čerpadlo – žene vodu do filtrace. A umí také vytvořit potůček.
  3. Fontánky – nemají pouze okrasnou funkci, jak by se mohlo zdát. Rostlinám i živočichům se daří ve vodě, která se hýbe. A vodotrysky, chrliče vody tuto roli dobře zastanou.
  4. UV lampa – ultrafialové záření snižuje množství řas. Likviduje svými paprsky nejen řasy, ale i choroboplodné zárodky.
  5. Čistěte filtr v jezírkové filtraci. Filtrace funguje správně pokud do ní přidáte bakterie. Na jaře si jezírko žádá bakterie pro lepší nastartování biologických procesů a v průběhu se řeší hlavně tvorba řas.
  6. Vodní rostliny – Pokud vám na hladinu svítí příliš slunce, nechte hladinu zarůst vodními rostlinami.

Pokud je vaše plastové jezírko opravdu hodně zarostlé řasami a voda je zelená, doporučujeme vodu vypustit, jezírko vyčistit a napustit novou vodu. Poté se ale držte radami výše, abyste nemuseli řešit stejnou situaci znovu.